Ana SayfaDosyalarKARACAOĞLAN (1606 - 1689 )

KARACAOĞLAN (1606 – 1689 )

KARACAOĞLAN (1606 – 1689 )

Türk halk şairidir. Etkileyici bir dil ve duygu evreni kurduğu şiirleriyle Türk halk şiiri geleneğinde çığır açmıştır. 1606′ doğduğu, 1679’da ya da 1689’da öldüğü sanılmaktadır. Yaşamı hakkında kesin bilgiler yoktur.
Adı bazı kaynaklarda Simayil, kendi şiirlerinden bazısında ise Halil ve Hasan olarak geçer. Akşehirli Hoca Hamdi Efendi’nin anılarına göre, Karacaoğlan yetim büyüdü ve genç yaşta gurbete çıktı. Yaşamının büyük bir bölümünü Çukurova, Maraş, Gaziantep yörelerinde geçirdi. Doğum yeri gibi, ölüm yeri de kesin olarak bilinmemektedir.

Şiirlerinden, çok uzun yaşadığı anlaşılmaktadır. Hoca Hamdi Efendi’nin anılarına göre Maraş’taki Cezel Yaylası’nda doksan altı yaşında ölmüştür. En son bulgulara göre ise mezarının İçel’in Mut ilçesinin Çukur Köyündeki Karacaoğlan Tepesi denilen yerde olduğu sanılmaktadır.

Şiirinin kaynağını, doğup büyüdüğü göçebe toplumunun gelenekleri ve içinde yaşadığı, yurt edindiği doğa oluşturur. Güneydoğu Anadolu, Çukurova, Toroslar ve Gavurdağları yörelerinde yaşayan Türkmen aşiretlerinin yaşayış, duyuş ve düşünüş özellikleri, onun kişiliği ile birleşerek âşık edebiyatına yepyeni bir söyleyiş getirir.

Şiirlerindeki tema doğa ve aşktır. Ayrılık, gurbet, sıla özlemi, ölüm ise şiirinin başka temalarıdır. İlk kez onun şiirinde sevgililer, Elif, Ayşa, Zeynep, Hürü, Döndü, Döne, Esma, Emine, Hatice gibi kendi adlarıyla anılır.
Karacaoğlan bu sevgililerden kimine bir pınar başında su doldururken, kimine helkeleri omzunda suya giderken, kimine de yayık yayıp halı dokurken görüp vurulmuştur. Şiirlerinde sevmek ve sevişmek gibi cinsellik içeren sözcükleri de bol bol kullanır. Kanlı-canlı sevgili, cinsellik motifleriyle daha da belirginleşir, şiirinde etkileyici bir biçimde yer eder. Yöresel sözcükleri yoğun bir biçimde kullanır.

Şiirlerinin önemli bir özelliği de, halk şiiri türü olan mani söylemeye yakın oluşudur. Koşmalar, semailer, varsağılar ve türküler şiirleri arasında önemlice yer tutar. Şiirleri 1920’den beri araştırılan, derlenip yayımlanan Karacaoğlan’ın bugüne değin, yazılı kaynaklara beş yüzün üzerinde şiiri geçmiştir.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR