ÖZGEÇMİŞ

ÖZGEÇMİŞ

Mustafa ATALAR, 1955, Şalpazarı (Trabzon) doğumludur. İlkokulu doğduğu köyde, ortaöğrenimini İstanbul İmam-Hatip Okulu ve Plevne Lisesi’nde tamamladı. 1979 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisat-Maliye Bölümü’nden mezun oldu.

İmam-Hatip Okulu ikinci sınıfından itibaren Ali Yakup Cenkçiler Hoca’dan istifade etti. Hoca, onun için kendi kabiliyetleri yönünde çok yönlü ve özel bir eğitim programı uyguladı. Yükseköğrenim için İstanbul’dan ve Hoca’dan ayrılmak zorunda kalması nedeniyle tamamlanamamış, yarım kalmış olsa bu program, onun daha sonraki hayatında ve eğitiminde kendisi için yol ve yön gösterici oldu. Bunun, eğitimini kendi başına da sürdürebilmesine, örgün ve kurumsal eğitim imkân ve fırsatlarından daha iyi yararlanabilmesine de çok büyük katkıları oldu.

Üniversite ğrenciliği sırasında Çankaya Müftülüğünde imam-hatiplik ve murakıplık görevlerinde bulundu. 1982 yılında, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Müfettiş Yardımcısı olarak girdi. Bu bakanlığın çeşitli kademelerinde otuz yıl görev yaptı. Müfettişlik, Başmüfettişlik, Kuveyt ve Berlin’de Müşavir ve Ataşe Yardımcılığı, vekâleten Müsteşar Yardımcılığı ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü gibi görevlerde bulundu.

2012 yılında TBMM tarafından Sayıştay Üyeliğine, 2019’da da Sayıştay Genel Kurulunca Daire Başkanlığına seçildi. 1 Ocak 2020 tarihinde yaş haddinden emekliye ayrıldı.

Almanca ve Arapça bilen Mustafa Atalar, evli ve beş çocuk babasıdır.

Ömrünün bundan sonra kalan kısmını Ali Yakup Cenkçiler Hoca’nın ‘ARDIMDAN YAZ!’ vasiyetini yerine getirmeye adadı. Her yardım ve başarının yegane sahibi ve kaynağı olan Allah’tan, bizleri hoşnut ve razı olacağı, ardımızda sadaka-i cariye olarak kalacak işlere muvaffak kılmasını niyaz ederim.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR