Ana SayfaKuş HikayeleriKUŞUN BİLE TARAFI VAR!

KUŞUN BİLE TARAFI VAR!

KUŞUN BİLE TARAFI VAR!

Hikâye edilir ki; Nemrut, Hz. İbrahim (AS)’i ateşe attığında, bir kuş gagasının ucunda bir yaprak ve yaprağın üstünde bir damla su ile çıkagelmiş. Yaprağın ucundaki suyu bu cehennemi ateşe doğru bırakır. Onun bu yaptığına şahit olan İbrahim (AS) dayanamaz ve kuşa sorar:

– Ey sevgili kuş! İyi niyetin için çok teşekkür ederim ama o küçücük damla bu koskoca ateşe ne yapabilir? Kuş, şu cevabı verir:

– Ey Allah’ın Halil’i (Dostu). Bu damlanın bu ateşe hiçbir etkisinin olamayacağını ben de biliyorum. Ama benim elimden gelen bu! Bu yaptığımla, hiç olmazsa benim de safım belli olsun istedim.

Kıssadan hisse:

Yöneldiğimiz amaç doğrultusunda, yapacaklarımızın sonuca hiç tesrinin olmayacağını düşünerek, hiçbir şey yapmamayı yeğlemek çok yanlış bir tutumdur. Yoksa yarın Hakk’ın huzuruna elimiz boş varır mahcup oluruz. Müminin niyeti amelinden daha hayırlıdır. Bize düşen safımızı doğru seçip, elimizden geldiği kadar yılmadan, usanmadan, kendimizi ve yapabileceklerimizi önemsizleştirmeden, değersizleştirmeden yapmaya çalışmaktır. Mücadele ve mücahededen geri kalmamaktır. Unutulmamalıdır ki, biz seferle emrolunmuşuz, zaferle değil. Her türlü Nusret, zafer ve başarı yalnızca Allah’tandır. Allah Peygamberine bile: ‘Attığın zaman sen atmadın; Allah attı! (Enfal Suresi, Ayet:17)’ buyuruyor.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN POPÜLER

SON YORUMLAR